טיפול רגנרטיבי  למילוי מכתשית

רגנרציה עצם  משמעותה בנייה מחדש של העצם .

עקירת שן מלווה בתהליכים פיזיולוגיים  טבעיים המתרחשים במהלך ריפוי  פצע העקירה, תהליכים אלו משפיעים על מתאר העצם העתידה להיווצר באזור העקירה.  חשוב לזכור כי ממדי רכס העצם  החדשה, זו הנוצרת לאחר העקירה, לעולם לא ישובו לממדיו המקוריים, תהליך ריפוי פצע העקירה מלווה באובדן עצם הן בממד האנכי והן בממד האופקי , שינויים אלו המתרחשים לאחר עקירת השן מהווים  אתגר מקצועי בדרך לביצוע שתלים דנטליים .

 במהלך השנים פותחו טכניקות שונות במטרה לצמצם עד כמה שניתן את אובדן העצם המתרחש במהלך הריפוי הגרמי.  השיטות לשימור העצם, כוללות : מילוי  מכתשית  השן שנעקרה בחומרים שונים עם או ללא שימוש בממברנות קולגן ו/או שתל חניכיים.

מחקרים רבים הדגימו כי שיטות השימור השונות אכן מצליחות לצמצם, אומנם לא באופן מלא, את השינויים והאובדן ברכס העצם  ובזכות זאת הפכו בעשור האחרון להיות חלק בלתי נפרד מהכלים הטיפוליים השגרתיים קודם לביצוע ההשתלה הדנטלית. 

השיטות השונות לשימור ומילוי מכתשית השן הנעקרת  אומנם מניבות תוצאות קליניות טובות אולם אין בהם כדי להבטיח היווצרות כמות עצם עתידית מספקת לביצוע השתלה. לעיתים לאחר סיומו של תהליך הריפוי הגרמי, כשלושה חודשים , וביצוע בדיקת CT  יש נקוט בטכניקות נוספות לשיקום עצם הלסת כדוגמת :  אוגמנטציה  ,בניית עצם מודרכת , בממד האנכי ( הרמת סינוס / הרמת ריצפת האף ) ו/או האופקי .


מכתשית יבשה

"מכתשית יבשה" או בשמה הלועזי  Alveolar osteitis או Dry Socket   הינה תופעת לוואי העלולה להופיע לאחר עקירת שיניים בכ- 2% עד 5% מכלל מקרי עקירות השיניים . התופעה נוצרת כאשר מכתשית השן מאבדת את קריש הדם הנוצר מיד עם עקירת  השן וכתוצאה מכך עצם מכתשית נחשפת לאוויר, לאוכל, לנוזלי חלל הפה .

ה "מכתשית היבשה" מאופיינת בכאבים  עזים ביותר כמו גם ועלולה להזדהם במהלך תהליך ריפויה האיטי אשר נמשך ימים מספר .  

הגורם ל "מכתשית יבשה"  אינו ידוע  אולם חרף זאת עלולה התופעה להתרחש במטופלים:   מעשנים, בעלי הרגל של שחיקת שיניים, בעלי היגיינת פה נמוכה, בנשים הנוטלות גלולות נגד היריון או במתרפאים בעלי היסטוריה קודמת של "מכתשית יבשה".

הטיפול ב"מכתשית היבשה"  אם כי אין בו כדי לזרז הריפוי נועד בעיקר להקל על המטופל וזאת באמצעות הסבר להבנת הבעיה כמו גם טיפול ייעודי להפחתת הכאבים .

לקריאה בנושא השתלות שיניים בחיפה הכנסו