לוגו - מרפאת שיניים בחיפה - מרפאת שיניים בחדרה

שתלים זיגומטיים - המדריך השלם (מידע, תמונות, סרטונים)

סרטון השתלה "טרי" של ד"ר גיל - זהירות! לא לבעלי לב חלש!!!

שתלים זיגומטיים בשיקום מידי של לסת עליונה - מאמר שפורסם ע"י ד"ר גיל יהודה

https://www.status-dent.co.il/images/zigomaimplants.pdf

מהם שתלים זיגומטיים?

שתלים זיגומטיים הם התקדמות מהפכנית בתחום השתלות השיניים, המציעים פתרון יעיל לחולים עם אובדן עצם חמור בלסת העליונה. מדריך מקיף זה נועד לספק מידע לציבור בנושא; ההיבטים השונים של שתלים זיגומטיים, לרבות יתרונותיהם, חסרונותיהם, מחקרים עדכניים, שאלות נפוצות והמלצות למטופלים השוקלים טיפול זה.

שתלים זיגומטיים - ניתוח

תנו למומחים שלנו לדאוג לכם. השאירו פרטים ונחזור בהקדם

הבנת שתלים זיגומטיים טוב יותר

הגדרה ומטרה

שתלים זיגומטיים הם שתלים ארוכים יותר המעגנים בעצם הזיגומטית (עצם הלחי) כדי לספק תמיכה לתותבות דנטליות במקרים של אובדן עצם חמור. הם מהווים אלטרנטיבה להשתלות שיניים מסורתיות, המסתמכות על נפח עצם מספיק למיקום מוצלח.

שתלים זיגומטיים - מעל 30 שנות ניסיון בניתוחים מורכבים והשתלות

אנטומיה של העצם הזיגומטית

העצם הזיגומטית היא עצם פנים בולטת המחברת בין הלסת העליונה (מקסילה) לגולגולת. יש לו צפיפות ונפח מספיקים, המאפשרים הנחת שתלים מאובטחת. אנו ב"מרפאות מומחים" משתמשים בהערכות ממוחשבות לפני תחילת הטיפול:

הכנה לשתלים זיגומטיים

אבולוציה של שתלים זיגומטיים

שתלים זיגומטיים הוצגו לראשונה בשנות ה-80 ומאז עברו שכלול משמעותי. ההתקדמות בתכנון שתלים, טכניקות כירורגיות וטכנולוגיית הדמיה שיפרו את שיעורי ההצלחה ואת תוצאות הטיפול.

היתרונות של שתלים זיגומטיים

שחזור תפקוד ואסתטיקה

שתלים זיגומטיים מאפשרים שחזור תפקודי נשיכה ולעיסה טבעיים, כמו גם שיפור אסתטיקת הדיבור והחיוך. המטופלים חווים ביטחון מוגבר ואיכות חיים משופרת.

שתלים זיגומטיים - שיקום פה מיידי ללא צורך בהשתלת עצם)

הימנעות מהליכי השתלת עצם מורכבים

בניגוד לשתלים מסורתיים, שתלים זיגומטיים מבטלים את הצורך בהליכי השתלת עצם מקיפים, ומצמצמים את זמן הטיפול והסיכונים הנלווים. זה הופך אותם לאפשרות ריאלית עבור חולים עם אובדן עצם חמור.

יכולת השתלה מיידית

במקרים מסוימים, ניתן להטעין שתלים זיגומטיים באופן מיידי בתותבות דנטליות, מה שמאפשר זמן טיפול קצר יותר ושיקום מיידי של תפקוד הפה.

תנו למומחים שלנו לדאוג לכם. השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שיעורי הצלחה לטווח ארוך

מחקרים אחרונים הראו שיעורי הצלחה גבוהים לטווח ארוך עבור שתל זיגומטי (עד 95% הצלחה) שדווחו לאחר חמש שנים ומעלה.
זה מדגים את העמידות והאמינות שלהם כאופציה טיפולית מעולה.

ביצוע השתלה מסוג זיגומה

חסרונות ושיקולים מדוע לא לבצע שתלים זיגומטיים

מורכבות כירורגית

השתלת שתל זיגומטי הינה הליך כירורגי מורכב הדורש הכשרה וניסיון מיוחדים. זה כרוך בטכניקות כירורגיות מדויקות ובחינה מדוקדקת של מבנים אנטומיים.

מומחים בשתלים זיגומטיים

סיבוכים פוטנציאליים

בעוד ששתלים זיגומטיים הוכחו כמוצלחים, עלולים להתרחש סיבוכים פוטנציאליים כגון זיהום, נזק עצבי וכשל בשתל. עם זאת, ניתן למזער את הסיכון לסיבוכים אלו באמצעות בחירת טיפול מדוייקת יותר וטכניקות כירורגיות קפדניות.

שיקולי עלות

טיפול בשתל זיגומטי יכול להיות יקר יותר מהליכי השתלה מסורתיים בשל מורכבות הניתוח, הצורך בציוד מיוחד ועלות השתלים עצמם. על המטופלים לשקול את היתרונות לטווח ארוך ולשקול אותם מול ההשקעה הכספית.

לא מתאים לכל החולים

שתלים זיגומטיים אינם מתאימים לכל המטופלים. נחוצה הערכה מקיפה על ידי רופא שיניים בעל תואר מומחה כדי לקבוע כשירות בהתבסס על גורמים כגון חומרת אובדן עצם, בריאות כללית ושיקולים אנטומיים אינדיבידואליים. כאן אנחנו נכנסים לתמונה – הרופאים במרפאת ד"ר יהודה גיל ידעו לתת לכם את המענה המדויק ביותר בנושא. צרו קשר..

מחקרים והתקדמות אחרונים

שתלים זיגומטיים לעומת שתלים מסורתיים

מספר מחקרים השוו את התוצאות של שתלים זיגומטיים מול טכניקות השתלות מסורתיות, והוכיחו שיעורי הצלחה דומים ביניהם ושביעות רצון המטופל עבור השתלים הזיגומטיים כמו שתלים מסורתיים.

אחוזי הצלחה ושביעות רצון המטופלים

מחקרים עדכניים דיווחו על שיעורי הצלחה גבוהים ושביעות רצון המטופלים עם שתלים זיגומטיים, והראו שיפור בתפקוד הפה ובאיכות חיים עבור אנשים עם אובדן עצם חמור.

טכניקות וחומרים חדשים

חוקרים ורופאים חוקרים ללא הרף טכניקות וחומרים חדשים לשיפור הביצועים של שתלים זיגומטיים. התקדמות אלו מטרתן לשפר את תוצאות הניתוח, להפחית סיבוכים ולספק אפשרויות טיפול גדולות יותר לחולים מבעבר.

חידושים בעיצוב תותבות

ההתקדמות בעיצוב התותבות הובילה לשיפור האסתטיקה, הנוחות והפונקציונליות של שיקום שיניים הנתמך בשתל זיגומטי. טכנולוגיית CAD/CAM וזרימות עבודה דיגיטליות אפשרו ייצור והתאמה אישית של תותבות מדויקות.

שתלים זיגוטיים - הדמיה

תנו למומחים שלנו לדאוג לכם. השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שאלות נפוצות

מיהו מועמד מתאים להשתלות?

שתלים זיגומטיים מומלצים בדרך כלל לחולים עם אובדן עצם חמור בלסת העליונה, במיוחד כאשר הליכי השתלה המסורתיים אינם ברי ביצוע. יש צורך בהערכה מקיפה על ידי רופא שיניים בעל תואר מומחה של משרד הבריאות כדי לקבוע כשירות.

כמה זמן נמשך ההליך?

משך ההליך משתנה בהתאם למקרה הפרטני, אך בדרך כלל הוא אורך בין 2-6 שעות. גורמים כמו מספר השתלים שהוכנסו, הצורך בהליכים נוספים ויכולת הריפוי של המטופל משפיעים על ציר הזמן של הטיפול.

מהו שיעור ההצלחה של השתלים?

שיעורי הצלחה ארוכי טווח של שתלים זיגומטיים נעים בין 90-95% ומעלה, מה שמוכיח את מהימנותם כאופציה טיפולית לחולים עם אובדן עצם חמור.

האם הטיפול כואב?

ניתוח השתלה זיגומטי מבוצע בהרדמה מקומית או בהשגחת רופא במרפאה, המבטיח הליך ללא כאבים. עם זאת, ניתן לצפות לאי נוחות קלה ונפיחות במהלך שלב הריפוי הראשוני. אמצעים מתאימים לטיפול בכאב מסופקים כדי להבטיח את נוחות המטופל.

כמה זמן תקופת ההחלמה?

תקופת ההחלמה משתנה בהתאם למטופל ולמורכבות המקרה. בדרך כלל, המטופלים יכולים לצפות לתקופת ריפוי של 2-4 שבועות לפני שניתן יהיה לחבר את התותבת. עם זאת, אוסאואינטגרציה מלאה עשויה להימשך מספר חודשים.

האם יש הנחיות ספציפיות לטיפול לאחר הניתוח?

לאחר ניתוח ההשתלות, המטופלים יקבלו הנחיות טיפול ספציפיות לאחר הניתוח מהשתלים שלהם. אלה עשויים לכלול הנחיות לגבי שיטות היגיינת הפה, הגבלות תזונתיות ופגישות מעקב למעקב אחר התקדמות הריפוי.

המלצות למטופלים שלנו

התייעצות מקדימה עם רופא שיניים בעל תואר מומחה

מטופלים השוקלים השתלות זיגומטיות צריכים לפנות להתייעצות עם רופא שיניים בעל תואר מומחה שיש לו ניסיון בביצוע הליכים אלו. הערכה מקיפה תעזור לקבוע את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר.

הערכה ותכנון טיפול מקיף

הערכה יסודית, לרבות הדמיה רדיוגרפית והתרשמות דנטלית, חיונית לתכנון טיפול מדויק. זה מבטיח מיקום שתל אופטימלי ועיצוב תותבות.

הבנת ההליך

עליכם להבין באופן ברור את הסיכונים , היתרונות והחסרונות הקשורים לשתלים זיגומטיים. דיון מפורט עם המושתל יעזור לטפל בכל חששות ולספק ציפיות ריאליות.

שיקולים פיננסיים וכיסוי ביטוחי

עליכם לברר עלות הטיפול בשתל זיגומטי ולבחון אפשרויות מימון זמינות. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם ספקי ביטוח כדי להבין את הכיסוי להליך זה.

נוהלי היגיינת הפה לאחר טיפול

שמירה על היגיינת פה טובה היא חיונית להצלחה ארוכת טווח של השתלים. עליכם לעקוב אחר ההנחיות הספציפיות שנספק לכם אחרי ההליך לרבות צחצוח רגיל, שימוש בחוט דנטלי וניקוי שיניים מקצועי.

סיכום

שתלים זיגומטיים מציעים אפשרות טיפול רב ערך עבור חולים עם אובדן עצם חמור בלסת העליונה. היתרונות הרבים שלהם, כולל תפקוד מיידי ואסתטיקת פה משופרת וסטטיסטיקת הצלחת הטיפול לטווח ארוך, חוללו מהפכה ברפואת השתלים.

עם זאת, בשל מורכבות הניתוח והשיקולים הנלווים לכך, חיוני לבצע תכנון מקיף לפני תחילת הטיפול. על ידי התייעצות עם רופא בעל תואר מומחה ברפואת שיניים מוסמך וביצוע ההנחיות המומלצות, המטופלים יכולים להגיע לתוצאות מדהימות ולהחזיר את תפקוד הפה ואת ביטחונם.

גלריית תמונות

תנו למומחים שלנו לדאוג לכם. השאירו פרטים ונחזור בהקדם

תכן עניינים

עדות אישית - ד"ר גיל

שתלים זיגומטיים בשיקום מידי של לסת עליונה

ד"ר יהודה גיל ; D.M.D , MSc (Oral.Med), OMFS Specialist

ד"ר חמי גיל;  D.M.D, Oral Med. Specialist

 

 

עדות אישית

החל משנת 1998 ובמשך שנים רבות השימוש בשתלים זיגומטיים לשיקום לסת עליונה היה כרוך בטכניקה כירורגית אגרסיבית, השיקום היה מגושם,  ובנוסף,  לשיטת טיפול זו התלוו סיבוכים קשים ורבים לאורך ציר הזמן. לפיכך אין פלא כי קהילת רופאי השיניים התמודדה עם שיקום לסת עליונה מחוסרת עצם באמצעות השתלת עצם וביצוע שתלים דנטליים, תהליך אשר נמשך כשנה וחצי וכרוך ב 3- 6 ניתוחים. יתר על כן ביכולתי להעיד כי אני כמומחה לכירורגיית פה ולסת לא רק שמאמין ביעילותן של השיטות המסורתיות אלא שגם ביצעתי בהצלחה מרובה, משנת 1990  ועד היום, אלפי מקרים של שיקום לסת עליונה בשיטות אלו ; הווה אומר שיקום לסת עליונה חסרת עצם באמצעות שימוש בהשתלות עצם ( הרמות סינוס)  ושתלים דנטליים.

חרף האמור לעיל בשנים האחרונות אנו עדים למהפך ולחדשנות בתחום השיקום המיידי של לסת עליונה באמצעות שתלים זיגומטיים, שיטה שהפכה תוך תקופה קצרה לטיפול מבוקש ופופולרי בכל העולם. הסיבה לשינוי מגמה זו נעוצה במספר גורמים: שינוי הטכניקה הכירורגית והפיכתה לפשוטה, התפתחות בתחום הדימות  וההדמיה כמו גם היכולת הדיגיטלית ליצור מודל תלת ממד של לסת המטופל לצורך תיכנון מוקדם של הניתוח.

הדיווחים אודות מעל ל % 95 הצלחה הביאו גם אותי ואת בני ד"ר חמי גיל, כמומחים לפה ולסת ולרפואת הפה, לבצע הערכה מחדש של שיטת שיקום זו , להתעדכן ולרכוש את המיומנות הנדרשת לביצוע שתלים זיגומטיים. מסענו המקצועי החל בברצלונה , ספרד, אצל פרופסור קרלוס אפריציו ( Carlos Apparicio Prof.) אבי הגישה החדשנית של ההשתלות הזיגומטיות , המשיך עם מפתח הסד הכירורגי EZgoma והמנתח האיטלקי פרופסור פרנצ'סקו זינגארי ( Prof. Francesco Zingari) , כמו גם תחת הדרכתו של המנתח הברזילאי פרופסור סלבוני ( Prof Alexander Salvoni ) והסתיים בביצוע שתלים זיגומטיים במטופלים בהודו בשיתוף פעולה עם ד"ר ניטין (Dr. Nittin ) במרכז להשתלות זיגומטיות בהודו. היום לאחר מספר רב של השתלות זיגומטיות אותן ביצעתי , וממשיך לבצע , במרפאותיי בחיפה ובחדרה כמו גם במרפאות של עמיתי רופאי שיניים הנני יכול להעיד כי אחוזי ההצלחה המדווחים בספרות המדעית הינם תואמים את המציאות. יתר על כן, השיטה במתכונתה החדשה הינה פשוטה לביצוע, מהירה , המטופל חסר השיניים יוצא לאחר כ 3 – 5 שעות  עם שיניים קבועות – זמניות,  ומעניקה למטופל חווית החלמה מהירה וקלה.  

 

 

 

היתרונות של שתלים זיגומטיים

שתל זיגומטי הוא סוג של שתל דנטלי  ארוך המעוגן בעצם הזיגומטית, שהיא עצם הלחי,  תוך הישענות על הדופן החיצונית של העצם המקסילרית (הלסת העליונה).

התהליך להחדרת השתלים הזיגומטיים ושיקום מוצלח ומיידי של הלסת העליונה דורש לימוד ותכנון יסודי של המקרה קודם לניתוח תוך שילוב בין היבטים כירורגיים לשיקומיים.  ההליך הטיפולי מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית יחד עם פרמדיקציה אורלית על מנת להבטיח את נוחות המטופל, עם זאת ניתן לבצע הטיפול גם בסדציה במטופלים חרדים או  במקרים מורכבים במיוחד.

להלן היתרונות העיקריים של שתלים זיגומטיים:

  1. 1. אין צורך בהשתלת עצם: שתלים זיגומטיים מבטלים את הצורך בהליכי השתלת עצם נרחבים אשר נדרשים במטופלים עם אובדן עצם משמעותי. יתרון זה מקטין את זמן הטיפול הכולל ואת מורכבותו ( משנה וחצי ומספר ניתוחים לפעולה בודדת אחת).
  2. 2. שיקום מידי: במקרים מסוימים, שתלים זיגומטיים מאפשרים חיבור שיקום זמני במהלך הניתוח או לאחר מספר ימים ממועד החדרת השתלים. יתרון זה מספק שיניים פונקציונליות ואסתטיקה מיידית, כמו גם משפר את איכות החיים של המטופל במהלך תהליך הריפוי.
  3. 3. הליך כירורגי יחיד: בניגוד להליכי השתלה רגילים המחייבים השתלת עצם נרחבת והמאופיינים בריבוי שלבים, הרי ששתלים זיגומטיים מוחדרים בדרך כלל בפגישה כירורגית אחת. יתרון זה מפחית את מספר הניתוחים, כמו גם את אי הנוחות המלווה את תקופת ההחלמה.
  4. 4. מתאים למקרים מורכבים: שתלים זיגומטיים מועילים במיוחד למטופלים עם מצבי שיניים מורכבים, כגון אובדן מתקדם של עצם הלסת, בעיות בסינוסים או לאחר ניסיונות השתלה קודמים שנכשלו.

חשוב לציין כי בעוד ששתלים זיגומטיים מציעים יתרונות רבים, הם אינם מתאימים לכל המקרים. הערכה יסודית על ידי מנתח מיומן בעל הבנה שיקומית הינה חיונית כדי לקבוע את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר בהתבסס על גורמים דנטליים ורפואיים הייחודיים של המטופל הספציפי .

 

שיעורי ההצלחה

מחקרים ודוחות קליניים דיווחו על שיעורי הצלחה  של יותר מ-95% עבור שתלים זיגומטיים לאחר מספר שנים של מעקב , עם זאת מאחר וההליך הטיפולי הינו תובעני מבחינה טכנית ודורש הכשרה וניסיון מיוחדים מצד הצוות הכירורגי, לפיכך כדי להבטיח את התוצאה הטובה ביותר האפשרית ולמזער את הסיכון לסיבוכים, חשוב לבחור מנתח בעל ניסיון מוכח בהליכי השתלות זיגומטיות . זאת ועוד, כמו בכל הליך רפואי, חשוב לנהל דיון יסודי עם רופא השיניים המטפל לגבי הסיכונים הפוטנציאליים, היתרונות ושיעורי ההצלחה הספציפיים למקרה האישי של כל מטופל.

 

לסיכום

 

מניסיוני רב השנים הן בשיטות הכירורגיה הקלאסיות והן בשיטת ההשתלות הזיגומטיות מאמין אני כי עתיד השיקום של הלסת העליונה מחוסרת העצם טמון בשיטת ההשתלות הזיגומטיות , לפיכך השיקום באמצעות שתלים זיגומטיים  יהפוך במהרה לנחלת כלל המטופלים הסובלים מחסר עצם וזקוקים לשיקום הלסת העליונה. 

 

 

גלילה לראש העמוד